Eskialibey
Yükleniyor...
Eskialibey Beldesi 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Köy olarak devam edecektir. OSMANKAYA
ESKİALİBEY KÖYÜ BAYAT ÇORUM

           

 

 

 

Eskialibey'deki ilk yerleşmenin M.Ö 3000 başlarına yani Tunç Çağına rastlamaktadır.

Yöre sırasıyla Hitit, Frig, Pers, Pantus, Roma, Doğu Roma, Danişmend, Anadolu Selçuklu, İlhanlı Beyliklerinin Egemenliği altında kalmıştır.
 

Eskialibey; Eretna Beyliğinin yıkılmasından sonra 1398 de Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir.Yörede 1800-1824 ve 1908 yıllarında 3 önemli deprem meydana gelmiştir.

 

Osmanlı Devleti yönetiminde önceleri Sivas vilayetine bağlı bir Sancak olan Çorum 1841 yılında Ankara vilayetine bağlanmıştır.
 

Eskialibey'in kuruluşu; Yerinde yapılan çalışmalar sırasında edinilen bilgiye göre Eskialibey'in kuruluşu Orta Asya'dan göç eden Türk Boyları'nın Anadolu'ya yerleşmesine kadar dayanmaktadır.
19. yüzyıla ait belgelerde Bey Karyesi diye geçiyor.Zaten yörede ''Beyköy, Beğenköy gibi adlarla anılır. Kaynaklara göre Oğuzların Avşar Boyuna bağlı Türkmen Akceceli ve Karaceceli aşiretinden oymakların yaşadığı bir köydür.
Barak ve Eskialibey civarında Kızık Boyuna bağlı Höçük aşiretine mensup oymaklarıda yaşadığı görülür.

 

Eskialibey ve civarındaki ''Avşar'' soyadını almış oymaklar Avşar Boyuna mensuptur.
Aynı bölgede ''Tülek'' soyadını almış oymak Bayındır Boyunun ''Tülü-Tülek Aşireti'ndendir. Eskialibey civarında ''Yakupoğulları'' sülale adı almış oymak Çepni Boyuna bağlı Yakuplu Aşireti'ndendir.
Bölgede ''Kütük'' soyadını almış olan oymaklar Yüregir Boyunun Karakütük Aşireti'ne mensuptur. ''Kaçar'' soyadını almış oymaklar Bayat Boyunun ''Kaçar Aşireti'ndendir. ''Kozan'' soyadı almış olan oymaklar Kozan Aşireti'ne istinaden bu ismi taşırlar. ''Bali, Bal, Ballı soyadını almıştır.
 

Eskialibey'in Adı; Köyün ismini Çepni Boyuna bağlı Ali Çelebi Cemaati'nden aldığı da söylenir. Eskialibey'de yaşayan ''İzzettinli'' soyadı almış oymak İzzettinli Aşireti'ndendir.
 

Eskialibey adı ilk yerleşen Ali beyden gelmektedir.Yerleşmenin ilk nüvesi Alibey Mahallesi'nde başlamış daha sonra genişlemiştir.
 

Eskialibey; 1991 yılında belde olmuştur.Alibey Mahallesi, Gazi Mahallesi, Karşıya Mahallesi olarak 4 mahalleden oluşmuştur.30 Mart 2014 yılında nüfus yeterince olmamasından dolayı belde kapatılıp köy olmuştur.
 

Eskialibey belediye başkanları Ahmet Çelebi 1991,1992-1999 yılları, Mahmut Şen 1999-2004 yılları, Ahmet Bal 2004-2009 yılları, Ertürk Daşdemir 2009-2014 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapmışlardır.2014 yılında köy olduktan sonra köy Muhtarı olarak Ömer İpek 2014-2019 yılları, Musali Daşdemir 2019 yılında görevi devralmış

Eskialibey Köyü Muhtarıdır.Eskialibey Dernek Başkanı Fani Felektir.
 

Eskialibey'in Nüfusu; Toplam 477 kişidir.Nüfusun 232'si Erkek, 245'i Kadındır.
Eskialibey'in İlçeye uzaklığı 22 km, Çorum'a uzaklığı 95 km, Ankara'ya uzaklığı 170 km, Kırıkkale'ye uzaklığı 130 km, Çankırı'ya uzaklığı 70 km dir.
 

Eskialibey köyümüzün halkı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.
Sebze ve meyve yetiştiriliği ön plandadır.Eskialibey'in meşhur bamyası çevre iller,ilçeler ve köylerde büyük ilgi görmektedir.Osmancık pirinci Kızılırmak havzasında yapılmaktadır.

 

Eskialibey Köyü Nerede ve Hangi İlçeye Bağlı?

 

Eskialibey Köyü Haritası

 

Eskialibey Köyü haritası 40.534935 enlem ve 34.147903 boylam konumunda gösterilmektedir.

Eskialibey Köyü Çorum ilinde yer almakta olup, Bayat Köyleri semtinde bulunan Eskialibey Köyü Bayat ilçesine bağlıdır.Eskialibey Köyü haritası konumu ise 40° 32' 5.7660'' Kuzey ve 34° 8' 52.4508'' Doğu gps koordinatlarıdır. Eskialibey Köyü bağlı olduğu Bayat ilçe merkezine 18 kilometre mesafe uzaklıktadır. Eskialibey Köyü Çorum şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 88 kilometredir.

 

 

Çorum Bayat Eskialibey Köyü Çorum Merkez

 

Arası Süre ve Mesafe

 

 
ESKİALİBEY
Eskialibey'in Nüfusu 477 kişi
Eskialibey'in Tarihi
Eskialibey'in Coğrafyası
Eskialibey'in Kültürü
Eskialibey'in Doktoru
Eskialibey'de Vefat Edenler
Eskialibey Sondakika Haberleri
Eskialibey'in Coğrafyası
Eskialibey'in Kuruluşu
Eskialibey'in Adının Verilişi
Eskialibey Belediye Başkanları
Eskialibey'in Meşhur Bamyası
Eskialibey'in İlçeye Uzaklığı
Eskialibey'in Muhtarı
Eskialibey'in Dernek Başkanı
 
BİZİ TAKİP EDİN
    

 

FACEBOOK - TWİTTER PAYLAŞIM
Eskialibey.com Sosyal Medya Paylaşım