Eskialibey
Yükleniyor...
ESKİALİBEY HABERLERİ
                                 Facebook Eskialibey   ESKİALİBEY FACEBOOK GRUPLARIMIZ
Eskialibey Köyü Bayat Çorum Türkiye Eskialibey Köyü Eskialibey Köyü Çorum Eskialibey Köyü Bayat Çorum

 

HABERLER      

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDE YILIN İLK KARI YAĞDI BEY KÖYÜMÜZ

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDE EV YAPMA ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR GELİŞEN DEĞİŞEN ESKİALİBEY KÖYÜMÜZ

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDE ASFALT YENİLEME OLUYOR EMEĞİ GEÇENLERE BAŞTA DEĞERLİ MUHTARIMIZ OLMAK ÜZERE TEŞEKÜRLER.   

 

 

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDE TRAFİK KAZASI EDİNİLEN BİLGİYE GÖRE OLAY  DÜN AKŞAM (12.04.2021) 19:05 SIRALARINDA MEYDANA GELMİŞTİR.PAŞA DAŞDEMİR KULLANDIĞI ARAÇLA MEHMET ŞİRİNİN KULLANDIĞI ARAÇ ÇARPIŞMIŞ YARALANMA OLMAZKEN HER İKİ ARAÇTA MADDİ HASAR MEYDANA GELMİŞTİR.GEÇMİŞ OLSUN   

 

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDEN A MİLLİ FUTBOLCUMUZ İRFAN CAN KAHVECİ GÖZDE DOYRAN İLE EVLENMİŞTİR.HAYIRLI OLSUN TEBRİK EDER ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLERİZ.   

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDEN DERNEK BAŞKANIMIZ FANİ FELEK BAŞARILI ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ÇORUMLULAR PLATFORMUNDA OCAK-2021 ÇORUMLUSU SEÇİLMİŞTİR.BAŞARILAR DİLİYORUZ BAŞKAN GURUR DUYUYORUZ.   

 

 

» ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDEN A MİLLİ FUTBOLCUMUZ İRFAN CAN KAHVECİ FENERBAHÇEYE TRANSFER OLMUŞTUR BAŞARILAR DİLERİZ YOLUN AÇIK OLSUN.   

 

 

 

 » ESKİALİBEY KÖYÜMÜZDE KAR YAĞIŞI BAŞLAMIŞTIR.  
» 15.01.2021 / Eskialibey Köyümüzde Kar Yağışı
Eskialibey Kar Yağışlı »»

 

 » KURUÇAY KÖYÜ 10 GÜN SÜREYLE KARANTİNA ALTINA ALINMIŞTIR.  

 

Eskialibey'de deprem

Çorum'un Bayat Eskialibey Köyünde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

***GEÇMİŞ OLSUN ÇORUM***

 » SON DAKİKA ESKİALİBEY'DE DEPREM  
» 11.12.2020 / Eskialibey'de Deprem 3.9 şiddetinde
»Eskialibey'de Deprem Haberleri »»

»Eskialibey Sallandı 3.9 !!! Depremin Şiddeti 3.9 Derinlik yerin 7.6 km altında »»

»Depremin Merkez Üssü Yeniköy Bayat ÇORUM »»

»Depremin Merkez Üssü Üçdam Köyü Uğurludağ ÇORUM »»

 

 

 » ESKİALİBEY İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR İNŞALLAH!  

 

***** ÇORUM BAYAT VE KÖYLERİNE HAYIRLI OLSUN *****

 

Bayat merkez ve 28 köyümüzün 100 yıllık su problemi çözülüyor.

Bayat Kunduzlu Göleti İçme Suyu İshale Hattı ve Arıtma Tesisi (08.12. 2020 tarihinde) ihale edildi.
Baraj inşaatı ile birlikte, İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İshale Hattı toplam bedeli yaklaşık 85 milyon (85 trilyon) TL’lik bu projenin tamamlanarak hayata geçirilmesi ile birlikte Bayat ilçe Merkezi ve 28 köyümüzün 100 yıllık içme suyu ihtiyacı çözüme kavuşacak.
Bu gün ihalesi gerçekleştirilen İçmesuyu ve Paket Arıtma Tesisi İnşaatı Yapımı;
4 adet yeni içme suyu servis deposu yapımı,
Q= 70 lt/sn. debisinde İçmesuyu Paket Arıtma Tesisi yapımı,
90-355 mm çap aralığında 37 km iletim ve şebeke hatları yapımı,
37 km. uzunluğunda iletim ve şebeke hattı ve sanat yapıları yapım işlerini kapsamaktadır.
Uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan, bölge halkımız için hayati öneme sahip bu büyük projeyi hep birlikte ilçemize kazandıracağımız için çok mutluyuz.
28 köyümüz ve ilçe merkezinde artık susuz yaz yaşanmayacak ve bundan sonra Bayat merkez ve 28 köyümüz kaynak suyu kalitesinde içme suyuna kavuşmuş olacak.
Su; Yeryüzündeki tüm canlıların vazgeçilmezi, atalarımızın ‘’Su gibi aziz ol’’ diye vasıflandırdıkları, insanoğlunun, bütün canlıların temel yaşam kaynağıdır. Su hayattır, su candır. İçme suyu konusunda insanımız açısından önemli bir projeyi bugün itibariyle hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz, hayırlı uğurlu olsun.
Son 18 yılda tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’umuzdaki hizmetlerin baş mimarı Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sn. Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Sn. Valimize, Milletvekillerimize, İlbank Genel Müdürümüze, İl Özel İdaremize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

 » ESKİALİBEY HABERLERİ
» 14.11.2020 / Çorumda Deprem Eskialibey 4.2 şiddetinde
Eskialibey'de Deprem Haberleri »»

Eskialibey Sallandı 4.1 !!! Depremin Şiddeti 4.1 Derinlik yerin 5.3 km altında »»

Depremin Merkez Üssü Üçdam Köyü Uğurludağ ÇORUM »»

 

 » SON DAKİKA HABERLER
» 14.11.2020 / Eskialibey Covid 19 Salgını
Eskialibey'de Koronavirüs Vakaları Arttı.Son edinilen bilgiye göre 45 -50 kişi civarında olduğu söyleniyor. »»

 

 

 

 » ESKİALİBEY VEFAT EDENLER
 

» 09.10.2020 / Mustafa Kahveci Vefat

» 09.10.2020 / Efe Kılıç Vefat

» 09.10.2020 / Dürüye Barut Vefat

» 30.10.2020 / Hacer Karaçoban Vefat

» 24.10.2020 / Alara Sarı Vefat

» 09.10.2020 / Mehmet Ali Sarı Vefat

» 10.09.2020 / Betül Bal Vefat

» 29.08.2020 / Mustafa Çelebi Vefat

Tüm Vefat İlanları »»
 
» ESKİALİBEY İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR İNŞALLAH!
 


 

 » ÇORUM'DA ASLAN GÖRÜLDÜ İDDİASI


 

 
 

            

İddialar üzerine ortaya çıkan tarihi gerçek Aslan görüldüğü iddialarıyla gündeme gelen Çorum’un Bayat ilçesinde, 1890 yılında kaplan öldürüldüğü ortaya çıktı. GÜNCEL 10 Haziran 2020 Çarşamba 21:45  RECEP MEBET Aslan görüldüğü iddialarıyla gündeme gelen Çorum’un Bayat ilçesinde, 1890 yılında kaplan öldürüldüğü ortaya çıktı. ‘Serseri kaplan’ başlığıyla Osmanlı basınına dahi haber olan tarihi bilgiler, Trakya Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Cumhur Ün’ün araştırmasıyla gün yüzüne çıkmış oldu. Anadolu parsı ya da leopar olarak isimlendirilen hayvan türüne halk arasında ‘kaplan’ denildiğini hatırlatan Cumhur Ün, Eskialibey Köyü civarında görülen hayvanın köy halkına saldırması sonucu yaralanarak telef edildiğini kaydetti. İskilip Kaymakamı Muhlis Efendi tarafından da kayıt altına alınan kaplanın, yolunu şaşırarak Anadolu’ya geldiğinin tahmin edildiğini belirten Ün, hayvanın görüldüğü mevkiinin ‘Kaplan Deresi’ olarak isimlendirildiğini, saldırıya maruz kalan köylüye de ‘Kaplan’ soyadının verildiğini ifade etti.

 

-KAPLAN HABERİ OSMANLI BASININDA Nesli tükendiği düşünülen hayvanla ilgili olarak Haber7.com’da yer alan haberde ise şu bilgilere yer verildi:“Basına yansıyan en eski leopar öldürme hadisesi Osmanlı devrinde, 1890 yılında meydana gelmiş. Devrin önemli gazetelerinden Sabah'ta yer alan habere göre hadise, o dönemde İskilip'e bağlı Eskialibey Köyü ile Taytak Köyü civarlarında cereyan etmiş. Bugün Eskialibey, Çorum'un Bayat ilçesine bağlanırken, Taytak Köyü ise Çankırı'ya bağlanarak Yeşilyurt ismini almış. Gazetedeki haber ‘Serseri Kaplan’ başlığını taşıyor. Trakya Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Cumhur Ün, Anadolu'da eskiden, bugün bizim leopar veya pars olarak bildiğimiz hayvana ‘kaplan’ denildiğini söylüyor. Haberin ilginç bir tarafı daha var. Aynı bugün olduğu gibi, böyle bir hayvanın bölgede daha önce görülmediğinin söylenmesi… Bu sebeple olsa gerek hadiseye kimsenin inanmayacağı endişesi duyularak ispat çabasına girişilmiş. Burada İskilip Kaymakamı’nın şahitliği devreye giriyor.

 

-KAYMAKAM TEŞHİS ETMİŞ 1890 yılında Sabah gazetesinde neşredilen haberi beraber okuyalım: ‘Serseri Kaplan’, "İskilip kaymakamlığından bildirildiğine göre, Şubat'ın sekizinci günü Eskialibey köyü civarında bir kaplan ortaya çıkmış ve adı geçen köy halkından Murad oğlu Hasan'ı hafif şekilde yaralayarak oradan uzaklaşmıştır. Kaplan, Taytak tuzlası önünde tekrar ortaya çıkıp tuzla kolcusu Şakir ve Taytak köylü Ali'nin üzerlerine saldırıp onları da bazı yerlerinden pençe ve dişle yaralamışsa da bu esnada kolcu Şakir belinde bulunan küçük bıçakla kaplanın karnını yırtıp telef etmiştir." "Bu bölgede şimdiye kadar kaplan görülmediği için bunda bir yanlışlık olması ihtimaliyle ilk başta doğruluğuna inanmak istemedik. Ancak adı geçen kaza kaymakamı Muhlis Efendi kaplan ve benzeri vahşi hayvanları görmemiş kimselerden olmadığı için bizzat müşahedesine dayanarak ve hatta kaplanın erkek olduğunu dahi açıkça bildirmesi üzerine güvenmemek inadında bulunmadık. Ne vakitten beri ise yolunu şaşırmış olan bu kaplanın Kalecik (Ankara) taraflarından gelmiş olduğu da başkaca haber verilmiştir.

 

" -SALDIRIYA UĞRAYAN AİLEYE ‘KAPLAN’ SOYADI VERİLMİŞ Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi 1890'da öldürülen leoparın, Eskialibey Köyü’nde saldırdığı Murat oğlu Hasan'ın torununa ulaşmış. 73 yaşındaki Muharrem Çoban, kaplanın/parsın saldırdığı Hasan'ın kızı tarafından torunu oluyor. Muharrem Dede hadisenin geçtiği yere ‘Kaplan Deresi’ isminin verildiğini, dedesinin de ‘Kaplan’ soyadını aldığını anlatıyor. Annesinin anlattığına göre 1890 yılındaki hadise şöyle olmuş: "Hössüklerin çiftliği var, Karaömer tarafında. Orada Kaplan Deresi diye bir yer var, bu derenin adı da o zamandan kalmış. Hasan Dedem orada davar güderken canavar sandığı bir şey üzerine doğru geliyor. O da ‘Ya mübarek, sen ne geziyon buralarda?!' diyerek sırtındaki keçeyi çıkarıp atıyor ve yanındaki köpekleri hayvanın üzerine sürüyor. Köpekler korkup gitmiyorlar. Kendisi hayvanın üzerine yürüyüp ona bir tane vuruyor. Hayvan kaçmıyor. Bu sefer kaplan saldırıp bunu yıkıp altına alıyor ve boğmaya çalışıyor. Dedem kolunu hayvanın ağzına veriyor, kolunu geverken ‘Mübarek beni öldürecen mi?' deyince kolunu bırakıyor ve arkasına baka baka gidiyor. O aileye Kaplancılar demeleri bu hadiseden kalma. Hadise böyle işte, aynen anlattığım gibi olmuş…

 

 -ÇOBANLAR TELEFONLA GÖRÜNTÜLEDİ Öte yandan dünkü haberimizde yer verdiğimiz fotoğraf ve kamera görüntülerinin, kaybolan hayvanlarını arayan çobanlar tarafından söz konusu arazide çekildiği öğrenildi. Görüntülerde sazlık içinde büyükbaş bir hayvan cesedine ait kemik ve deri parçaları ile vahşi hayvana ait olduğu değerlendirilen ayak izleri dikkat çekti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Çorum Şube Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Jandarma’nın da bölgedeki incelemelerinin sürdüğü belirtildi. Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 11:47

 

#Çorum Haberleri, #Yrd. Doç. Dr. Cumhur Ün, #1890, #ASLAN, #çorum #bayat #eskialibey

Eskialibey Köyü Osman KAYA

         

 
 
Eskialibey Köyü Bayat Çorum

Kurumsal Proje Danışmanlığı

İncele
 
Deneme Proje

Web Tasarım

İncele
 
Bautech Sealants

Kurumsal Proje Yönetimi

İncele
 

            

 

 
HABER
Eskialibey Haberleri
Eskialibey Son Dakika
Eskialibeye Ev Yapanlar
Eskialibey Yeni Evler
Haberler
Son Dakika
Olay
Eskialibey Haber Sitesi
Son Dakika Haberleri
Çorum Uğurludağ Üçdam Köyü Deprem
Köyümüzde Olanlar
Eskialibey'de Trafik kazası
Son Dakika
Dikkat ! Koronavirüs Eskialibey'i Sardı 45 - 50 kişi
Eskialibey'de Deprem 4.2
Çorum'da Aslan Görüldü İddiası
 
BİZİ TAKİP EDİN
    

   

 

FACEBOOK - TWİTTER PAYLAŞIM
Eskialibey.com Sosyal Medya Paylaşım

 

 

 DUYURU
Eskialibey Köyümüzden A Milli Futbolcumuz İrfan Can Kahveci Fenerbahçeye Transfer Olmuştur.Futbol Hayatında Kendisine Başarılar Dileriz.
Eskialibey Seninle Gurur Duyuyor Sevgili İrfan Can Kahveci